HírekKözélet

Oxigénhiány vezetett 18 tonna hal elpusztulásához a Kis-Balaton egyik tározójában

A kánikula és a szélcsendes idő miatt kialakult algásodás okozta oxigénhiány vezetett az egy hete történt halpusztuláshoz a Kis-Balaton Kazetta nevű tározójában – derül ki a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHN) szerdai közleményéből az első vizsgálati eredményekről.

A közlemény szerint az öt nap alatt összegyűjtött tetemek összesen 17 760 kg-ot nyomtak. Az elpusztult halak tömegének jelentős részét adták az idős dévérkeszegek, a nagyméretű pontyok és harcsák, de darabszámban jelentős volt az egynyaras korú süllő is.

A halgazdálkodási társaság dolgozói öt napon át gyűjtötték a tetemeket, egyben vízlevegőztető berendezésekkel előzték meg a további kárt. Az elpusztult halak jelentős része idős dévérkeszeg, nagyméretű ponty, harcsa és egynyaras korú süllő volt.

Az oldott oxigén koncentrációja a tározó több pontján is literenként egy milligramm alatti volt. Az eddigi vizsgálati eredmények szerint a területen vízvirágzás alakult ki, majd az alga pusztulni kezdett, a víz színe barnássá vált, és rothadó mocsárszag kezdett terjengeni. A szerves anyag bomlása során a magasabb rendű élőlények számára toxikus hatású ammónia keletkezik, amit a baktériumok oxigén hiányában nem tudnak nem toxikus nitráttá alakítani, ami tömeges pusztuláshoz vezet.

A helyszínen a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai is végeztek méréseket. A toxikológiai vizsgálat még tart.

Forrás: balatonihal.hu