HírekSport

Bene Ferenc olimpiai bajnok labdarúgó életútja – értékőrzés a Marcali Berzsenyi Dániel Gimnáziumban

A Somogy Vármegyei Értéktár Bizottság döntése alapján 2024-ben Somogyi Értékdíjban részesült értékek díjait adták át kedden délután a kaposvári Vármegyeháza Dísztermében.

Az átadóra meghívást kapott a gimnázium két tanulója, Bauer Ákos és Benkő Botond, valamint segítő tanáruk, Szaka Zsolt.

A Bizottság 2024 tavaszán pályázatot hirdetett középiskolás diákoknak a vármegyei értékek és hagyományok felkutatása és bemutatása témában. A felhívás célja a Somogy vármegyében található a vármegye számára kiemelkedő jelentőséggel bíró értékek feltárása és bemutatása volt.A felhívásra pályázatot nyújthatott be bármely középiskola diákja saját nevében, aki Somogy vármegyében található állandó lakcímmel rendelkezik. A kiírás része volt, hogy az 1. helyezett által javasolt értéket a Somogy Vármegyei Értéktár Bizottság elnöke javasolja a Vármegyei értéktárba való felvételre.A benyújtott pályázatokat a Somogy Vármegyei Értéktár Bizottság bírálta el májusban, és a tanulóknak járó díjakat akkor átadták.

A gimnázium tanulói három pályázatot küldtek be. Lángi Nóra Csomós Gergely életművével pályázott, Lángi Csaba Tóth Ágoston Rafael hadmérnök, térképész életútjával és munkásságával 3. helyezést ért el.

Bauer Ákos és Benkő Botond Bene Ferenc olimpiai bajnok labdarúgó életútjának a bemutatásával az 1. helyen végzett.

A pályázatok összeállításában Szaka Zsolt tanár úr segített a vállalkozó kedvű tanulóknak, anyagokat és ajánlásokat kaptak több támogatótól. Köszönik szépen Huszti Gábor, Huszár Mihály és a Marcali Városi Múzeum segítségét!

A Vármegyeházán, a Somogyi Érték átadó ünnepségen Vörös Mátyás közgyűlési alelnök, a Somogy Vármegyei Értéktár Bizottság elnöke rövid köszöntőjében elmondta, hogy több mint 200 érték található már az értéktárban. Megemlítette az előző évben középiskolások számára kiírt pályázatot, melynek köszönhetően a kilenc beérkezett javaslatból a tanulók pályamunkája került be értéktárba.

A hét újonnan felvett érték között Somogyi Értékdíjban részesült sport értékkategóriában Bene Ferenc olimpiai bajnok labdarúgó életútja.

Az elismerést és a vele járó plakettet ifjabb Bene Ferenc vehette át Bauer Ákos és Szaka Zsolt társaságában Vörös Mátyástól és Biró Norberttől a Somogy Vármegyei Közgyűlés elnökétől. Benkő Botond sajnos betegség miatt nem tudott részt venni az ünnepségen.

Megtisztelő, hogy középiskolás tanulók javaslata alapján is bővülhetett az Értéktár.

Bene Ferenc laudációját Tengerdi Győző, az Értéktár Bizottság tagja állította össze tanulóink  pályázati anyagának, saját kutatásainak és édesapja helytörténeti könyve segítségével.

BENE FERENC LAUDÁCIÓJA

 „A következő díjazott egy népmesei hős. Egy olyan hős, aki egy kis faluból indulva hódította meg a világot.

 Bene Ferenc, a mindannyiunk Beneferije – mert ő az a hős – korának kiemelkedő focistája volt. 1944-ben született Balatonújlakon, már fiatalon megmutatkozott rendkívüli sporttehetsége. Gyorsaságával, robbanékonyságával kitűnt kortársai közül. 60 méteres síkfutásban megyebajnok is volt. Kisgyerekként már felnőttekkel focizott. Kezdetben Marcaliban, később Kaposváron játszott, de 16 és fél évesen már az NB-I-ben sportolt.

 17 évig az Újpesti Dózsa legendás játékosaként nemcsak a klubját, hanem egész Magyarországot képviselte az európai és a világfutball színpadán. Az Újpestben 8-szoros magyar bajnok, háromszoros Magyar Kupa győztes, 5-szörös magyar gólkirály volt és kétszer választották az év labdarúgójának hazánkban. KEK és BEK elődöntős volt.

 A magyar válogatott színeiben 76-szor lépett pályára, először 18 évesen. A magyar színek képviseletében 36 gólt szerzett, köztük emlékezetes találatokat az 1964-es tokiói olimpián, ahol csapatával aranyérmet nyert, ahol a 12 találatával az olimpiai torna gólkirálya volt. EB bronzérem és negyedik hely mutatja a sikereinek állomásait. 24 évesen az angliai foci VB alkalmával az akkor is nagy hírű brazil csapat ellen is gólt szerzett, bekerülve a torna álom csapatába. Háromszor játszott az Európa-válogatottban, két alkalommal volt az Aranylabda szavazás első tíz helyén.

 Csodálatos technikai képességei, gyorsasága és gólérzékenysége minden mérkőzésen kiemelték társai közül. Életében 1448 mérkőzésen 1412 gólt szerzett, ami jól mutatja hihetetlen gólerejét.

Emléke előtt adózik a szűkebb és bővebb közössége: 1994-ben a Magyar Köztársaság Tiszti Keresztje kitüntetéssel ismerték el érdemeit. A sport területén számos elismerést kapott. Utcát és iskolát neveztek el róla, mint díszpolgárról Újpesten, a Kaposvári fociakadémia a nevét viseli. 2006-ban bekövetkezett halála után szűkebb pátriárkájában, Balatonkeresztúron sportcsarnokot neveztek el róla. Marcaliban 2013-ban neveztek el róla utcát.

 Bene Ferenc neve összeforrt az önzetlen csapatmunkával, a sportszerűséggel és a magyar futball hírnevének öregbítésével. Példaképe volt és marad mindazoknak, akik hisznek abban, hogy kitartó munkával és alázattal csodálatos eredményeket érhetünk el. Ezzel a kitüntetéssel Somogy vármegye közössége nemcsak egy kiváló sportembert ismer el, hanem azt a kulturális és sportörökséget is, amelyet Bene Ferenc hagyott ránk. Példája örökre megőrzi helyét a szívünkben és emlékezetünkben. Gratulálunk a méltó elismeréshez!”

Egy személyes élménnyel is kiegészítette a beszédét:

„Engedjenek meg egy személyes élmény: a 70-es évek közepén a balatonkeresztúri iskola kispályás csapata megyebajnokságot és országos 6. helyezést ért el. Az apám volt a tanáruk és edzőjük. A balatonkeresztúri származású Bene Feri egy ifjúsági tévéműsor – a „Legyünk barátok” – adás keretében találkozott és Dózsa-mezt adományozott a kis futball-játékosoknak. A műsorban magam is részt vettem, nagy élmény volt a tévében visszanézni a nagy találkozást! Emlékszem, milyen nagy izgalommal vártuk a nagy focistát, mekkora élmény volt meglátni a piros Ford Caprival beguruló Beneferit!”

Köszönik szépen a lehetőséget mindenkinek, aki részt vett a pályázat kidolgozásában, megvalósításában és a jelölt értékek elbírálásában!