HírekKözélet

Pályaorientációs nap gimiben 2024

Minden tanítási évben egy tanítás nélküli munkanap kizárólag pályaorientációs célra használható fel. Tanulóink az előző évhez hasonlóan választhattak, hogy elutaznak a budapesti Educatio Expo-ra, vagy az iskolában szervezett programokon vesznek részt.

A gimnáziumban maradt nebulók az iskolai program során a meghívásunkat elfogadó partnerszervezeteink tevékenységét ismerhették meg. Nagy örömünkre szolgált, hogy az intézményünk rendezvényén részt vettek, ezzel is támogatva a jövő nemzedékét a későbbi felelősségteljes döntéseik meghozatalában. Segítségükkel tanulóink az iskolai közösségi szolgálat és a pályaválasztás terén is betekintést nyerhettek az intézmények, szervezetek és egyesületek sokrétű tevékenységébe.

Vendégeink PPT előadások és kisvideók segítségével igyekeztek felkelteni a tanulók érdeklődését.

Akik megtiszteltek bennünket jelenlétükkel és bemutatkozásukkal:

 • 18. Hadkiegészítő Toborzó Iroda – Kaposvár
 • Berzsenyi Dániel Városi Könyvtár
 • Honismereti és Természetvédő Közhasznú Egyesület – Honi Mesztegnyő
 • Készenléti Rendőrség XII. Bevetési Osztály Kaposvár
 • Kiwanis Női Klub Marcali
 • Marcali és Környéke Hagyományőrző Ipartestület
 • Marcali Katasztrófavédelmi Kirendeltség
 • Marcali Mentők Egyesülete
 • Marcali Művelődési és Szabadidő Központ Nonprofit Kft. – Társasbázis közösség
 • Marcali Rendőrkapitányság
 • Marcali Szociális és Egészségügyi Szolgáltató Központ
 • MATE Georgikon Campus
 • Remény Integrált Szociális Intézmény Somogy Vármegye – Kéthely
 • Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság
 • Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK)
 • ZIEHL-ABEGG Kft.

A Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) képviseletében Kurucz János pályaorientációs tanácsadó tartott tájékoztatót a tanulói csoportoknak az érettségi utáni szakmatanulás lehetőségeiről, a Társasbázis közösség animátor játékmesterei pedig egy külön teremben foglalkoztak a tanulókkal.
Az utolsó órákban az interaktív feladatok kaptak főszerepet.

Lehetőség volt a mentőautó eszközeinek a megismerésére és életmentési gyakorlatokat végezni. Megnézhették tanulóink a betegmegfigyelő monitor működését, az AB-CD táskát és tartalmát. Megfigyelhették és kipróbálhatták, gyakorolhatták az újra élesztést. Sokan megismerkedtek a paraméterezéssel; így a vércukorszint, a vérnyomás és véroxigénszint mérőeszközeinek a használatával és a mért értékek jelentőségével, határértékeivel.

A katasztrófavédők az elméleti ismeretek átadása és a közösségi szolgálati lehetőségek bemutatása mellett beöltöztettek tanulókat és pedagógusokat egyaránt a tűzoltók védőruháiba, rögtönzött lépcsőfutási versenyeket szerveztek a felszerelést magukra próbálóknak és bemutatták az eszköztáruk könnyen mobilizálható részét.

A Rendőrség is érdekes eszközök bemutatásával és azok kipróbálásának a lehetőségével készült. Felvehették magukra akár a teljes védelmi felszerelést, így voltak akik testvédő páncélban és lövedékálló mellényben, a kezükben pajzzsal kipróbálhatták, mennyire befolyásolja az öltözék a mozgásunkat és mire érdemes figyelni az eszközök használata során. A Készenléti Rendőrség jóvoltából igazán különleges szakmai titkokba is betekinthettünk – az általuk használt drón mellett bemutatták a Police Medic eszköztárát is. Kiemelt jelentőséggel bír az életmentő képzettség olyan helyzetekben, amikor egy helyszínen a rendőr az első segítségnyújtó.

Györgyné Ősz Marietta igazgatóhelyettes és a Szaka Zsolt, az iskolai közösségi szolgálat koordinátora a programsorozat végén megköszönte a vendégeknek a rugalmas, érdekes, gyakran izgalmas előadásokat és bemutatókat és már részben megtervezték a partnerek bevonásával a következő évi program lebonyolítási rendjét is.